Rusya'da offshore musluğu kesildi

Rusya’da yabancı yatırımlar son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi. Merkez Bankasına göre bunun nedeni, yıllardır ülkeye offshore’lar üzerinden dönen sermayenin kesilmesi.

RBK’nın aktardığı Merkez Bankası verilerine göre, Rusya’da 2018 yılında yabancı yatırım girişi bir önceki seneye göre üç kattan fazla azalarak 8,8 milyar dolara geriledi. Yabancı yatırımların GSYH’ye oranı son 10 yılın en düşük seviyesine indi. 

Böylece ülkeden net yatırım çıkışı 2014 yılından bu yana en yüksek gösterge olan 23,1 milyar dolara ulaştı. 

Merkez Bankası uzmanlarına göre Rusya’da yabancı yatırımlardaki azalmanın en önemli nedeni offshore ülkelerinden uzun yıllardır devam eden sermaye akışının yavaşlaması.

Rusya’ya özellikle Güney Kıbrıs’tan sermaye girişinde çok ciddi azalma olduğu belirtiliyor. 2018 yılının üçüncü çeyreğinde Rusya'dan Kıbrıs’a sermaye girişi ise 7,9 milyar dolarla rekor kırdı.

Mekrez Bankası verilerine göre Rusya’dan geçen sene yurt dışında bankacılık dışı sektöre 30 milyar dolar tutarında çıkış olurken, yurt dışından Rusya’nın bankacılık sektörüne giren yatırım miktarı ise 6 milyar dolarda kaldı. 

Uzmanlara göre bu tablo, Rusya’dan offshore’lara giden sermayenin ülkeye eski hızla geri dönmediğinin göstergesi.

MB uzmanları ayrıca Rus tahvillerine ve şirket hisselerine yabancı yatırımların azalmasının, ülkenin ekonomik büyüme potansiyelini sınırladığına işaret ediyor.  

Rusya, 2016 yılı sonunda offshore ülkelerine en fazla yatırım yapan beş ülkeden biriydi. 

Başkan Putin, offshore’a giden kaynakların ülkeye geri çekilmesi için af çıkarılmasını öngören yasayı 2011 yılında imzalamıştı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica