Rusya'nın en büyük ikinci bankasından Türkiye kararı

Rusya'nın en büyük ikinci devlet bankası olan VTB Grubu, Türkiye'de etkinliğini artırma kararı aldı

Sberbank'ın Batı yaptırımları yüzünden Denizbank'ı satma kararının ardından, bu kez Rusya'nın devlet kontrolündeki en büyük ikinci finans grubu olan VTB'nin (Vneştorgbank) Türkiye'de etkinliğini arttırma kararı aldığı bildirildi. VTB Grubu'nun uluslararası yatırım bankası olan VTB Capital, Türkiye de dahil dünyanın bir dizi ülkesindeki varlığını güçlendiriyor.

Sputnik'e demeç veren VTB Capital Başkan Yardımcısı Riccardo Orcel, zorlu mali durum nedeniyle ulusal bankaların şirketlere kredi sunma imkanlarının azaldığı Türkiye'de çok aktif olduklarını söyledi.

Bankanın özellikle Türkiye ve Afrika'daki faaliyetlerini artırmak istediklerini söyleyen Orcel şöyle devam etti: "Daha önce Türkiye'de talep zinciri yönetimi anlaşmalarımız yoktu ancak son 6 ay içinde Türkiye'de bir dizi yatırımlar yaptık. Bu yıl anlaşmaları pazarlamaya devam ediyoruz ve amacımız, Türk şirketleri için borç sermayesi pazarlarında 3-4 işlem gerçekleştirmek".

Orcel "Rusya ana pazarımız olarak kalmaya devam ediyor ancak uluslararası stratejimizden bahsedecek olursak, Çin ve Hindistan başta olmak üzere Asya, Orta ve Doğu Avrupa, Türkiye ve belirli ölçüde Afrika'da varlığımızı artırmayı planlıyoruz" dedi.

Orcel, alternatif finansman kaynağı olarak, yatırımcıların ilgisini çekecek euro tahvillerini satışa çıkarmayı müşterilerle istişare ettiklerini belirtti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica