TCMB: Bankalar kredi kurallarını gevşetti

TCMB Banka Kredileri Eğilim Anketi sonuçları açıklandı. Ankette çıkan sonuçlara göre, bankalar kullandırdıkları krediler ile diğer bireysel krediler için uyguladıkları standartları gevşetti.

Banka Kredileri Eğilim Anketi sonuçlarına göre, 2020 yılının ilk çeyreğinde, bankaların işletmelere kullandırdıkları krediler ile diğer bireysel krediler için uyguladıkları standartların gevşediği, konut ve taşıt kredilerine uygulanan standartlar ise aynı kaldı.

Ankete göre, yılın ikinci çeyreği için beklentiler, işletmelere kullandırılan kredi standartlarının gevşemeye devam edeceği, konut ve taşıt kredi standartlarının aynı kalacağı, diğer bireysel kredi standartlarının ise sıkılaşacağı yönünde.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banka Kredileri Eğilim Anketi 1. çeyrek sonuçlarının ayrıntıları şu şekilde:

"2020 yılının ilk çeyreğinde, bankaların işletmelere kullandırdıkları krediler ile diğer bireysel krediler için uyguladıkları standartları gevşettiği, konut ve taşıt kredilerine uyguladıkları standartları ise aynı bıraktığı görülmüştür. Yılın ikinci çeyreği için beklentiler, işletmelere kullandırılan kredi standartlarının gevşemeye devam edeceği, konut ve taşıt kredi standartlarının aynı kalacağı, diğer bireysel kredi standartlarının ise sıkılaşacağı yönündedir.

Anket sonuçları kredi talebi açısından incelendiğinde, yılın ilk çeyreğinde işletmelere kullandırılan tüm kredi türleri ve tüm bireysel kredi türlerine olan talepte artış olduğu gözlenmektedir. Yılın ikinci çeyreğine ilişkin beklentiler, tüm işletme ve tüm bireysel kredi türlerinde talebin artmaya devam edeceği yönündedir.

Bankaların fon sağlama imkânlarının gelişimi incelendiğinde, yılın ilk çeyreğinde yurt içi ve yurt dışı fonlama koşullarının gevşediği görülmektedir. Yılın ikinci çeyreğine ilişkin beklentiler, yurt içi ve yurt dışı fonlama koşullarında gevşemenin devam edeceği yönündedir."

Yapı Kredi’den sağlık kuruluşlarına 10 milyon TL’lik destek

MB rezervleri 95 milyar 406 milyon dolar oldu

BDDK'dan dolandırıcılık uyarısı

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica