Uzaktan müşteri edinme yarışı başladı

Nedir bu digital onboarding? Banka şubesine gitmeden, evden bile çıkmadan nasıl müşteri olabileceğiz?

Digital onboarding, Türkçesiyle “dijital/uzaktan müşteri edinimi” kavramı, son dönemde başta finansal hizmetler olmak üzere birçok sektörün ajandasında ilk sıralara yükselmiş durumda. Aslında konu yeni değil... Hatta bu alanda Almanya’dan Suudi Arabistan’a, Kanada’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne birçok ülkede hükümetler öncülüğünde merkezi servisler sağlanıyor. Türkiye ise özellikle dijital bankacılık hizmetleri ve ödeme sistemlerindeki dünya çapında öncü uygulamalar geliştirmesine rağmen bu alanda biraz geride kalmış görünüyor. Hal böyle olunca da Türkiye’de ya da yurtdışında Türk girişimciler tarafından kurulmuş birçok şirketin bu alandaki ürün ve hizmetlerini daha ziyade küresel pazarlara sunmaya çabaladığını görüyoruz.

Regülasyonlar konusunda ümit verici gelişmelerse önce “açık bankacılık”, ardından da banka ve kredi kartlarıyla ilgili çıkarılan kanun ve yönetmelikler, son olarak da eylül sonunda BDDK’nın uzaktan müşteri edinimine yönelik yayınladığı tebliğ taslağı oldu.

Peki nedir bu digital onboarding? Başta bankacılık olmak üzere hangi sektörleri nasıl etkileyecek? Şubeye gitmeden, evden bile çıkmadan nasıl müşteri olabileceğiz? Bu sistemin teknolojik altyapısını kimler, nasıl sağlıyor? Riskleri, avantajları neler? Müşteri adaylarını nasıl bir deneyim bekliyor?

PSM Yayın Danışmanı Abdullah Çetin bu soruları, altyapı ve servis sağlayıcı kanadından Enqura’nın CEO’su Metin Karabiber, Identify 24’ün Kurucu Ortağı Taner Ortakasapbaşı ve Proje Yöneticisi Ali Haydar Ünsal, KOBIL’in İş Geliştirme Direktörü Hasan Emre Özgür, Techsign’ın CEO’su Abdullah Kip ve VeriPark’ın Global Satış Direktörü Armağan Gürkan’a sordu. Kullanıcı kanadından İş Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Müdürü Burak Sezercan, hukuk kanadından YT Hukuk Bürosu Kurucu Ortağı Av. Kortan Toygar da PSM Gündem Dijital’in diğer konukları oldu... Okumak için tıklayınız!  

YORUM YAP

YORUMLAR (0)