Şekli-şemali bozuk ATM'yi kullanmayın

1 / 12

Son aylarda bankaların ATM'lerinden kopyalanan banka kartlarıyla ATM'leri kullanarak yapılan usulsüz para çekme işlemlerinde patlama yaşanıyor. Haber olan en son olaylardan birisi, bir kamu bankasının Adalet Sarayı'ndaki ATM'sine takılan kopyalama makinası yüzünden bir günde yüzlerce adalet çalışanının maaşlarından usulsüz para çekilmesiydi.

Bu kopyalama işlemi genelde benzer yöntemlerle gerçekleştiriliyor. Kullanıcının bankasındaki ATM'den kartı kopyalayan dolandırıcılar genellikle başka bankaların ATM'lerinden hesaplara ulaşıp günlük çekme limiti olan 1.500 TL'yi alıyorlar. Kart sahibi bu işlemden ancak bankadan gelen "Hesabınızdan 1.500 TL çekildi. Bilginiz dışındaysa lütfen bizi arayın" mesajı sonrası haberdar oluyor. Sonrası mı?.. Bazı bankalarda bir hafta, bazı bankalarda ise altı aya kadar süren incelemeler sonucunda paranıza ulaşabiliyorsunuz.

Sayısı her geçen gün artan ATM kopyalama işlemlerini, Türkiye'nin en büyük ATM üreticisi NCR'ın Genel Müdürü Işıl Hasdemir'e sorduk. "ATM'yi fiziksel olarak muayene edin, size tuhaf gelen bir şey varsa kaçarak uzaklasın" diyen Hasdemir, Para Dergisi’nden Esin Çetinel’e ATM kullanma tüyolarını açıkladı...