Açık bankacılık finansal hayatı tamamen değiştirecek

UPT Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Ali Çakıroğlu PSM okuyucuları için yazdı…

PSM Dergisi 

İnternet ve dijitalleşmeyi bir adım öne taşıyan açık bankacılık, müşterilerin artık banka hesaplarına, bankalar dışında farklı kurum veya mobil uygulamalardan da ulaşmasına ve hesapları üzerinden işlem yapmasına imkân veriyor...

1990’ların sonunda hayatımıza giren internet bankacılığı ve 2010’larda tanıştığımız mobil bankacılıkla başlayan bankacılığın dijital dönüşümü, salgınla birlikte hız kazanarak artık tüm müşterilerin vazgeçilmezi haline geldi. Şimdilerde ise dijital bankacılıktan “açık bankacılık” sürecine geçiş yapılıyor. Açık bankacılıkla dijitalleşen bankacılık hayatı daha da özgürleşiyor ve demokratik hale geliyor. Bu süreçte bankalar kadar FinTek’ler, e-para şirketleri ve ödeme kuruluşları da çok önemli bir rol oynarken, müşteriler de daha avantajlı ve faydalı hizmetlerle karşılaşıyor.

Açık bankacılıkla müşterilerin artık banka hesaplarına, bankalar dışında farklı kurum veya mobil uygulamalardan da ulaşabilmesi ve hesapları üzerinden işlem yapılmasına imkan veriliyor. Bu durum, dijitalleşme yolculuğunun da bir adım daha ileriye taşınmasını sağlıyor. Açık bankacılıkla müşterilerin daha özgür, bağımsız, kolay ve rahat bir şekilde erişecekleri finansal hizmetlerin demokratikleşmesine olanak tanınacak.

Açık bankacılık 5 yıldır FinTek’lerin gündeminde

Avrupa’da PSD2 kurallarıyla ilerleyen, ülkemizde Merkez Bankası’nın 2020 yılında ilk defa kavram olarak tanımladığı açık bankacılık mevzuatıyla son dönemde, finans dünyasında daha fazla konuşulmaya başlayan açık bankacılık, aslında FinTek’lerin son 5 yıldır gündeminde olan ve günlük hayatta da farklı FinTek- banka entegrasyonlarıyla karşımıza çıkan bir konu. Bu işbirlikleri müşterilerin finansal hizmetlere daha kolay ve basit ulaşmasının yanında yeni hizmet modellerinin de oluşmasını sağlıyor. Özellikle ödemeler dünyasında daha fazla karşımıza çıkan yeni uygulamalarla artık ödeme süreci mevcut alışveriş sürecinin bir parçası oluyor ve deneyim açısından kullanıcıların hayatını daha da kolaylaştırıyor.

Müşteriler daha avantajlı hizmet alacak

Açık bankacılığın sağlayacağı yeni iş birlikleriyle müşterilerin tüm finansal işlemlerine tek noktadan ulaşması ve yönetmesi mümkün olacak. Müşteri özelinden daha fazla verinin elde edilmesiyle oluşturulacak analitik modeller sayesinde kişiselleşmiş hizmetler de ön plana çıkacak. Rekabetin de artmasıyla müşterilerin daha avantajlı hizmetler alması sağlanacak.

UPT, kendi markasıyla 11 ülkede, 131 ödeme kuruluşuyla sağladığı entegrasyonlar üzerinden de 176 ülkede, 400 binden fazla fiziksel noktada verdiği para transferi hizmetini, 2021 yılında hayata geçirdiği UPTION uygulamasıyla dijital dünyaya da taşıdı. Fiziksel noktalarda gücünü ve yaygın ağını da kullanarak, müşterilerine dijital dünyada da en iyi hizmetleri sunmak ve hayatlarını kolaylaştırmak için çalışıyor. UPTION ile hızlı bir şekilde “yurtiçi ve yurtdışı para transferi” işlemlerinin yanı sıra “Avrupa hesaba transfer”, “nakit çekme”, “QR ile ödeme ve tahsilat”, “mesajla para transferi”, “gelen transferi hesaba alma”, “oyun pini ödemesi” gibi işlemler yapılabiliyor.

Banka dışında da tüm finansal işlemler UPTION’la gerçekleşecek

Açık bankacılık mevzuatı doğrultusunda 2022 yılında bankaların sağlayacağı API’lar aracılığıyla, müşteriler izin verdiği hesap bilgilerine UPTION üzerinden ulaşabilecek ve hesap bakiyelerini görüntüleyebilecek. UPTION’ın para transferi ve ödeme fonksiyonlarını kullanarak, banka üzerindeki hesaplarıyla da transfer işlemlerini yapabilecek. Kullanıcılar banka dışındaki finansal işlemleri de sadece UPTION uygulamasıyla gerçekleştirilebilecek.

UPTION, gelecek dönemde eklenecek yeni fonksiyonlar ve açık bankacılığın sağlayacağı avantajlarla, tüm müşterilere tek bir uygulama üzerinden finansal hayatlarını yönetebilecekleri ve ödemelerini rahatlıkla yapabilecekleri bir platform haline gelmeyi hedefliyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)