ATM’siz köy ve kasaba kalmayacak

Çok değil birkaç yıl öncesine kadar dijitalleşmenin nakit para kullanımını azaltacağı, ATM’lerin güç kaybedeceği öngörülüyordu. Ancak gelişmeler dijitalleşmeyle en iyi örtüşen bankacılık kanallarından birinin ATM olduğunu gösterdi.

NCR, yönetilebilir hizmetler portföyünün en yeni üyesi ATMaaS ile ATM ve ATM operasyonlarına ait her türlü hizmet/donanım/yazılımı bir paket halinde servis olarak sunmaya başladı. Şirketin güvenlik ve hijyen amaçlı yüz tanıma teknolojisi çözümü, biyometrik kimlik doğrulamanın yanı sıra mobil bankacılıkla entegre edildiğinde ATM ile teması sıfıra kadar indirebiliyor. NCR’ın e-kimlik kartlarının ATM’lerde banka kartı olarak kullanılmasına yönelik çalışmaları da hızla devam ediyor...

2018 yılındaki kısmı daralmanın ardından, 2019-2024 arasını kapsayan 5 yıllık dönemde ATM sayısının mevcut seviyesini koruyacağı öngörülüyor. ATM’lerin sayısında radikal bir artış beklenmese de işlevsellik yani fonksiyonalite konusunda büyük değişimler bekleniyor. NCR Türkiye ve Büyüyen Pazarlar Başkan Yardımcısı Işıl Hasdemir, Türkiye özelinde kamu bankaları öncülüğünde başlayan “ortak ATM” uygulaması kısa vadede azalma getirse de orta vadede ATM parkının genişleyeceği görüşünde. Hasdemir, “Erişimin kolaylaşmasıyla birlikte, ortak kullanımın getirdiği verimlilik ve maliyet tasarrufları da bu yaygınlaşmayı destekleyecek. Her bir ATM’in bir banka şubesi olduğunu düşünürsek, uzun vadede ATM’siz köy ve kasaba kalmaması da bu işin en uç noktası olacak” diyor.

NCR ATM’lerin hijyeni konusunda da müşterilere  farklı alternatifler sunmaya başladı. Bunlar arasında, ATM yüzeylerinin gümüş nano partikülleriyle temizlenmesi de var. Banknotların sterilizasyonu konusundaki çalışmalara da hız verildi… Işıl Hasdemir, küresel ve Türkiye ATM pazarı hakkında, rakamlar eşliğinde güncel ve çok değerli bilgileri PSM’de paylaştı... okumak için tıklayınız!

 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)