Bankalar FinTek’leri kanatları altına aldı

Birkaç yıl öncesine kadar genelde bankalar tarafından “rakip” olarak görülen FinTek’ler artık birer “iş ortağı” haline gelmiş durumda. Dünyada en çok yatırım yapılan sektörlerin başında da yine FinTek’ler geliyor.

Çok değil 10 yıl önce “FinTek”in adı bile çok küçük bir kesim tarafından bilinip dile getiriliyordu. Şimdi artık herkesin hakkında az çok bilgi sahibi olduğu popüler bir kavram.

Hatta FinTek’ler o kadar hızlı gelişti ki bazıları artık bankaların verdiği hizmetlerle yarışır hale geldi. Bu da elbette teknoloji sayesinde oldu. Yine birkaç yıl öncesine kadar genelde bankalar tarafından “rakip” olarak görülen bu yapılar artık birer “iş ortağı” haline gelmiş durumda. Keza tüm dünyada en çok yatırım yapılan sektörlerin başında da yine FinTek’ler geliyor.

Startups.watch tarafından Kasım 2020’de yayınlanan rapora göre, FinTek girişimleri tüm dünyada geçen yılın 11 ayında 1525 anlaşmayla toplamda 25.8 milyar dolar yatırım aldı. Aynı dönemde Türkiye’de ise FinTek girişimlerinin imza attığı anlaşma sayısı 15’i, aldıkları yatırım ise 108 milyon doları buldu. Bu veriler de artık banka ve FinTek’lerin rakip değil iş ortağı olmayı benimsediğini gösteriyor. Öte yandan, son yıllarda art arda yapılan düzenlemeler de bu işbirliğini bir nevi zorunlu hale getiriyor.

İşte bu gelişmeler ışığında PSM olarak Türkiye bankacılık sektörünün finansal teknoloji ekosistemine bakışını, yatırımlarını, stratejilerini mercek altına aldık. Haber çalışmamıza katılan Türkiye’nin önde bankalarının bu ekosistemin gelişimi için çok önemli ve kıymetli çalışmalara imza attığını gördük. Daha fikir aşamasından başlayan bu destek; eğitim, mentorlük, ürün geliştirme, ürünleri kullanma,

yurtdışına açılma, satın alma ya da ortaklık gibi geniş bir yelpazeye yayılmış durumda... Haberin tamamı için tıklayınız!

YORUM YAP

YORUMLAR (0)