HES kodunuzu İstanbulkart’a ekleyip güvenli seyahat edebilirsiniz

İstanbul’da toplu taşıma kullananlara HES kodu zorunluluğu getirilmesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BELBİM, yeni uygulamasını devreye soktu.

BELBİM’den yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanlığı Covid-19 önlemleri kapsamında toplu ulaşımda HES Kodu gerekliliğini getirdi. Halk sağlığını güvence altına alan bu kararla birlikte, pandemi döneminde, şehir içi ulaşımının daha güvenli hale getirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda BELBİM AŞ, İstanbulkart ve HES Kodu eşleştirme dönemini başlattı” denildi.

Toplu taşımayı kullanacak kişiler öncelikle Sağlık Bakanlığı’nın https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html adresi ziyaret ederek HES kodu alacak. Ardından da BELBİM’in yeni uygulamasıyla bu kodu İstanbulkart’larına ekleyebilecek. BELBİM yöneticileri yaptıkları açıklamada şu bilgileri paylaştı: “BELBİM AŞ olarak vatandaşlarımızın sağlığını her şeyden önde tutuyoruz ve Covid-19 ile hep birlikte savaşıyoruz. Bu doğrultuda, ulaşımı daha güvenli kılmaya yönelik olarak İstanbulkart ile HES Kodu eşleşmesi için kullanıcılara kısa mesaj servisiyle bilgiler ve yönlendirmeler gönderilecek. Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS üzerinden alınan HES Kodu; İstanbulkart Mobil üzerindeki ‘Ayarlar’ sekmesinden ‘HES Kodu İşlemleri’ seçilerek ya da kişisel bilgiler ve telefon numarası https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesindeki gerekli alanlara doldurularak eşleşme işlemi tamamlanabilir. İstanbulkart Mobil uygulamasını kullananlar için uygulamaya ilk girişte HES Kodu tanımlaması bilgilendirme ekranıyla gerekli yönlendirmeler yapılacaktır.”

YORUM YAP

YORUMLAR (0)