Rusya Finlandiya’nın doğalgazını kesti

Finlandiya doğalgaz şirketi Gasum, Rusya'nın Cumartesi sabahı 04.00 itibariyle doğalgaz akışını keseceğine dair kendilerine bildirimde bulunduğunu açıkladı

Dış Haberler Servisi

Finlandiya Enerji Bakanlığı, Rus doğalgazının toplam talebin sadece yüzde 5’inin oluşturduğunu belirterek, kesintinin günlük hayatı olumsuz etkilemesinin beklenmediğini açıkladı.
Öte yandan Finlandiya Maliye Bakanı Annika Saarikko, doğalgaz arz güvenliğini sağlamak için Amerikalı Excelerate Energy ile sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) depolama hizmetleri sağlanmasına yönelik 10 yıllık bir sözleşme imzaladıklarını açıkladı. Yüzer tesisin 487 milyon dolara mal olması beklenirken, Maliye Bakanı Saarikko LNG yatırımının enerji bağımsızlığı açısından taşıdığı öneme dikkat çekti.

Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu yapmasından saatler sonra gelen bir hamle kimseyi şaşırtmadı. Doğalgazı uluslararası ilişkilerde bir silah olarak kullanmaktan çekinmeyen Putin yönetimi daha önce de Polonya ve Bulgaristan’a yönelik doğalgaz akışını keserek, bu ülkeleri ekonomik açıdan zor duruma düşürmeye çalışmıştı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)