Teknoloji ihracatına Payten Türkiye ve Paratika damgası

Asseco Group’un yeni hedef pazarları arasında Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Latin Amerika yer alıyor

Payten Türkiye ve Paratika’nın hızlı büyümesi, Asseco Group’u yeni pazarlara açılma konusunda heveslendiriyor. Grubun yeni hedef pazarları Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Latin Amerika. Paratika CEO’su ve Payten Türkiye Ülke Lideri Burak Kutlu, Asseco’nun Türkiye’de yeni şirket satın almak için de fırsat kolladığını vurguluyor...

Polonya merkezli Asseco Group, Balkanlardan İskandinavya’ya, İspanya’dan Rusya’ya, Mısır’dan Nijerya’ya 60 ülkede 30 yıldır faaliyet gösteriyor. Avrupa’nın altıncı büyük yazılım üreticisi olan Asseco, organik ve inorganik olarak hızlı büyümesini sürdürüyor. 2009 yılında EST ve ITD firmalarını satın alarak Türkiye pazarına giren Asseco, dönem dönem inorganik büyüme fırsatlarını değerlendirmeye devam ediyor.

Paratika CEO’su ve Payten Türkiye Ülke Lideri Burak Kutlu, “Uygun gördüğümüz şirketlere yatırım yapmayı sürdüreceğiz. Yakın bir zamanda birkaç satın almaya daha imza atacağız. Faaliyetlerimizi çeşitlendirecek, hizmetlerimizi tamamlayacak, pazar payımızı artıracak bu şirketlerin sürdürülebilir gelir elde etmesi de önemli bir koşul. Bu konuda e-ticaret, yapay zeka, potansiyeli yüksek ve gelecek vaat eden pazaryeri oluşumlarına öncelik veriyoruz” diyor.

Payten Türkiye, döviz sıkıntısının yaşandığı bugünlerde teknoloji ihracatında da önemli bir rol üstleniyor. Burak Kutlu’nun Payten’in Balkan ülkelerindeki e-ticaret biriminden sorumlu müdür olarak görev yapması da bu konuda önemli bir etken.

Payten Türkiye, Asseco Group’un Güneydoğu Avrupa yapılanmasında önemli bir yere sahip. Örneğin, Sırbistan’daki iki banka Türkiye’de geliştirilen çözümleri kullanıyor. Kutlu, yakında bunlara bir bankanın daha ekleneceğini söylüyor. Yine bazı Türk bankalarının bölgedeki iştiraklerine ve şubelerine Payten Türkiye üzerinden hizmet veriliyor. Tabii oralarda Asseco ve Payten ofislerinin olması, ilgili ülkenin dilinde hizmet verilebilmesi, güçlü altyapı gibi avantajlar etkili oluyor.

Payten Türkiye’nin teknoloji ihracatı sadece Balkanlar ile sınırlı değil. Kutlu, Fas Merkez Bankası ile yaptıkları anlaşma doğrultusunda bu ülkeye e-ticaret çözümleri sağladıklarını anlatıyor. Polonya ve Hırvatistan’a da bu şekilde yazılım ihracatı yapılmış. Şirketin Türkiye’deki hostingi üzerinden 15 Türk bankasının yanı sıra 10’un üzerindeki ülkedeki müşterilere e-ticaret ve ödeme geçidi çözümleri sağlanıyor.

Payten’in faaliyet gösterdiği ülkeler arasında Mısır da dikkat çekiyor. Şirket, bu ülkedeki ofisini yaklaşık 2 yıl önce açmıştı. Kutlu, bu yatırımın ayrıntılarını da şöyle anlatıyor: “Payten, bu ülkede halen fiziki POS konusunda hizmet veriyor. POS destekli servisler sunmak üzere, devlet destekli birçok proje için teklifler verildi. İkinci adım olarak sanal POS hizmeti buna bağlanacak. Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesine bağlı olarak bu ülkede hızla büyüme planımız var.”

Halen Rusya ve Kazakistan’da ofisleri bulunan Asseco ve dolayısıyla Payten’in Türk Cumhuriyetleri’ne açılma planları da var. Yine başta Kolombiya olmak üzere Latin Amerika da grubun girmeyi planladığı bölgeler arasında...

Payten Türkiye’nin yurtiçi ve yurtdışındaki bu başarısının yanı sıra küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için sanal POS hizmeti sunan Paratika’nın hızlı büyümesi de dikkat çekiyor.

Burak Kutlu ile Payten Türkiye ve Paratika’nın başarısının ardındaki etkenleri, grubun gelecek planlarını konuştuk... Haberin devamı için tıklayınız!

YORUM YAP

YORUMLAR (0)