Uzaktan müşteri ediniminde HangiKredi’nin payı yüzde 13 oldu

HangiKredi, yeni dönemde de şubeye gitmeye gerek kalmadan “uzaktan müşteri edinimi” ile seçtikleri bankanın anında müşterisi olma kolaylığını sunuyor

Kullanıcılarına 20’den fazla bankanın ürünlerini karşılaştırarak hızlı ve kolay başvuru imkanı veren HangiKredi, yeni dönemde de şubeye gitmeye gerek kalmadan “uzaktan müşteri edinimi” ile seçtikleri bankanın anında müşterisi olma kolaylığını sunuyor. “Yeni nesil bankacılık” olarak adlandırılan uzaktan müşteri edinimiyle ilgili düzenleme 2020’nin nisan ayında Resmi Gazete’de duyuruldu ve bankaların altyapılarını tamamladığı bir yıllık sürecin ardından Mayıs 2021 itibarıyla uygulamaya geçti.

Uygulamanın başladığı ilk ay bankalar, dijital kanallardan yaklaşık 70 bin yeni müşteri kazandı. Eylül 2021 itibarıyla aylık ortalamada yaklaşık 100 bin yeni müşteri kazanımına ulaşıldı. Bankaların süreçlerini iyileştirmelerinin ve yeni müşterilerine özel hazırladıkları kampanyaların etkisiyle 2022’nin mayıs ayında 314 bin aylık uzaktan müşteri kazanımı gerçekleşti. 2021 yılında aylık ortalama 96 bin 500 olan müşteri kazanımı, 2022’nin ilk 5 ayında ise yüzde 136 artışla 228 bine ulaştı.

Kullanıcılarının “finansal asistanı” olma vizyonuyla hareket eden HangiKredi, bankalarla iş birliklerini artırarak, platforma “Bankaların Müşterisi Ol” başlığını ekledi. Bu özelliği kullanan 40 binin üzerinde kullanıcı, HangiKredi aracılığıyla şubeye gitmeden bankaların uzaktan müşterisi oldu.

Dijitaldeki yeni müşterilere yönelik kampanyalar sürecek

HangiKredi Genel Müdür Yardımcısı Onur Oğuz, “HangiKredi olarak sektördeki uzaktan müşteri edinimi işlemlerinin yaklaşık yüzde 13’üne aracılık ettik. Kullanıcılarımız ‘Bankaların Müşterisi Ol’ sayfası üzerinden banka ve finansal kuruluş karşılaştırması yaparak; bankaların sunduğu avantajları, tanışma faizlerini, kampanyaları, EFT ve havale ücretlerini tek bir sayfada görüntüleyebiliyor. Siteyi cep telefonlarından ziyaret eden kullanıcılarımız uygulama indirme sayfasına yönlendiriliyor ve HangiKredi üzerinden ilgili bankanın uygulamasını hemen yükleyebiliyor. Bilgisayar üzerinden ziyaret eden kullanıcılarımız ise QR kod ile en hızlı şekilde ilgili bankanın uygulamasına yönlendiriliyor” diyor.

Özellikle 2010 ve sonrasında bankacılık sektörünün rekabet anlayışında ciddi değişimler yaşandığını hatırlatan Oğuz, dijitalleşmenin odakta olduğu bu yeni dönemi şöyle değerlendiriyor: “Önceki yıllarda müşterilerine en iyi hizmeti vermenin yanı sıra en iyi fiyatlandırmaya da odaklanan bankalar, teknolojinin günden güne hayatımızın merkezine yerleşmesiyle en iyi mobil uygulama deneyimini de ön planda tutmaya başladı. Son 5 yıllık süreçte neredeyse tüm bankalar mobil uygulamalarını yenileyip, geliştirdi. Eskiden müşteriler için banka seçiminde şubelerin lokasyonu önem arz ederken şimdilerde mobil uygulamasının kolay olması bankayı tercih edilebilir kılıyor. Bu gibi değişimleri göz önünde bulunduran bankalar da modern dünyaya uyum sağlama sürecinde dijitaldeki yeni müşterilere yönelik kampanyalara ağırlık vermeyi sürdürüyor. HangiKredi olarak kullanıcılarımızın finansal asistanı olma vizyonumuzla önümüzdeki dönemde de dijitalleşmenin merkezinde yer almayı hedefliyoruz. Kullanıcılarımızın tüm finansal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ürünler geliştirerek sektörün önemli oyuncularından biri olmayı sürdüreceğiz.”

YORUM YAP

YORUMLAR (0)