Voyager iflas başvurusunda bulundu

Kripto para piyasalarında mevcut koşullarda faaliyetlerini sürdürmekte zorluk yaşayan şirketlerden Voyager Digital, iflas başvurusunda bulundu.

Kripto kredi şirketi Voyager tarafından yapılan açıklamada, iflas başvurusunda bulunulduğu bildirilirken şirketin 100 binden fazla alacaklısı olduğu ve kripto varlık cinsinden borç aralığı, 1 milyar ila 10 milyar dolar arasında olduğu tahmin edildi. Voyager’ın başvurduğu iflas türü olan bölüm 11 iflas prosedürüne göre tüm hukuki alacak davaları askı alınır ve iflas başvurusunda bulunan şirketin operasyonel faaliyetleri devam ederken bu zaman zarfında geri ödeme planları için hazırlık yapılır.

Voyager İcra Kurulu Başkanı Stephen Ehrlich yaptığı açıklamada kripto piyasalarında uzun süredir devam eden volatilite ve şirketin yan kuruluşu Voyager Digital’in kredi verdiği Three Arrows Capital'in temerrüde düşmesinin, alınan bu kararda etkili olduğunu söyledi.

Kripto para endüstrisinde bazı şirketlerin likidite krizine düşerek iflasın eşiğine gelmesi durumu Mayıs ayında Terraform Labs’ın çöküşüyle tetiklendi. Terra ekosisteminin sabit algoritmik kripto varlığı olan TerrraUSD’nin (UST), ağır satışlara maruz kalarak sabitliğini kaybetmesinin ardından işlevselliğini kaybeden ekosistem, piyasada yaklaşık 45 milyar dolarlık bir zarara yol açtı. Terra ekosistemine doğrudan veya dolaylı yoldan yatırım yapan kripto şirketleri de Mayıs ayından bu yana bozulan finansal yapılarını düzeltmekte zorluk yaşadı.

Three Arrows Capital da iflas başvurusunda bulunmuştu

Bununla beraber likidite kriziyle karşı karşıya kalan şirketlerin 2022 yılında kripto para piyasalarından hızlıca çekilen fonlardan dolayı zararları telafi edilemeyecek boyutlara çıktı. Three Arrows Capital, dün tasfiye işlemlerinden kaçınmak için iflas başvurusunda bulunan diğer bir şirketti.

Zor zamanlar yaşayan kripto kredi şirketi Celsius ise krizi aşmak için profesyonel danışmanlık almaya başlamasının ardından ilk olarak küçülmeye gittikten sonra dün borçlarını ödemeye başladığı görüldü.

Kripto para piyasalarında aşağı yönlü volatilitenin devamı halinde şirket iflaslarının devam edebileceğine dair endişeler geçerliliğini koruyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)