Xiaomi, ABD’nin kara listesinden çıkarıldı

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, ABD hükümetinin 'Orduyla bağlantılı şirketler' listesinden resmi olarak çıkarıldı

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nın web sitesi’nde yer alan açıklamaya göre, Washington Bölge Mahkemesi, ABD Savunma Bakanlığı’nın Xiaomi’yi “orduyla bağlantılı şirket” olarak tanımasına ilişkin nihai kararı alarak, şirketin söz konusu listeden çıkarılmasına hükmetti.

Açıklamada, bu kararla birlikte ABD’li yatırımcılar tarafından şirketin menkul kıymetlerinin satın alınması veya elde tutulmasıyla ilgili tüm kısıtlamaların resmen kaldırıldığı vurgulandı.

14 Ocak'ta kara listeye eklenmişti

Aralarında Xiaomi’nin de bulunduğu dokuz Çinli şirket, Çin ordusuyla ilişkili oldukları gerekçesiyle, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın onayıyla 14 Ocak’ta kara listeye eklenmişti. Bahse konu karar, ABD’li yatırımcılardan kara listeye alınan firmalardaki varlıklarını 11 Kasım 2021 tarihine kadar elden çıkarmaları talep etmişti.

Çin karara verdiği yanıtta, ABD hükümetinin Xiaomi gibi sivil firmaları “Çin ordusuyla bağlantılı” şirketler listesine eklemesinin arkasında herhangi bir dayanak bulunmadığını belirtmişti. Xiaomi, söz konusu kararın ardından ABD Savunma Bakanlığı ile Hazine Bakanlığı’ndan davacı olmuştu. Xiaomi ve ABD hükümeti geçtiğimiz günlerde, şirkete yönelik ABD yatırımlarını kısıtlayabilecek kara listeyi feshetme konusunda anlaşmaya varmıştı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)